Fazol obecný

Fazol obecný (Phaseolus vulgaris)

Fazol obecný je rostlina z čeledě bobovitých (Fabaceae).Je to jednoroční kulturní bylina, která vytváří buď stonky s ukončeným růstem, takzvané keříčkové formy, nebo stonky s neukončeným růstem, tzv. ovíjivé formy.

Více podrobností

Číst dál

Fazol obecný je rostlina z čeledě bobovitých (Fabaceae).Je to jednoroční kulturní bylina, která vytváří buď stonky s ukončeným růstem, takzvané keříčkové formy, nebo stonky s neukončeným růstem, tzv. ovíjivé formy. V druhém případě je stonek až 3 m dlouhý; je pravotočivá se střídavými, trojpočetními listy. V listech vyrůstají řídké střapce různě zabarvených květů. Plod je struk.

Tento rostlinný druh pochází z tropických oblastí Ameriky. Dnes se pěstuje na celém světě v mnoha formách a kultivarech jako luštěnina, zelenina a okrasná rostlina.

Plody obsahují vápník, železo, draslík, vitamíny skupiny B, vitamín PP a provitamín A. Obsahují též glukokinin, která pomáhá snižovat obsah glukózy v krvi, proto jsou fazolky velmi vhodné pro diabetiky.

Na český trh se dodává čerstvá, sterilovaná nebo zmrazená. Nikdy je nejíme za syrova, syrové obsahují silnou toxickou bílkovinnou látku phasin, jež může vyvolat střevní potíže. Fazolky jež bychom chtěli použít pro přípravu salátu , předváříme 10 minut.

Fazol obecný patří mezi medonosné rostliny, kvete od června až do srpna.

6 další hesla ve stejné kategorii