Gazánie zářivá

Gazánie zářivá (Gazania x splendens )

Gazánie je v našich podmínkách velmi dekorativní nízká letnička pocházející z jižní Afriky. Dorůstá výšky jen asi 30 cm. Množí se ze semen vysévaných již v březnu s výsadbou na venkovní plochy až v závěru května.

Více podrobností

Číst dál

Gazánie je v našich podmínkách velmi dekorativní nízká letnička pocházející z jižní Afriky. Dorůstá výšky jen asi 30 cm. Množí se ze semen vysévaných již v březnu s výsadbou na venkovní plochy až v závěru května. V přízemní růžici vyrůstají kopinaté, celokrajné, až slabě laločnaté listy na spodní straně bíle plstnaté.

Z jejího středu vyrůstají hladké lodyhy s velkými úbory, které se otevírají každodenně v reakci na plné světlo asi od 9. hodiny ranní do 5. hodiny podvečerní. Jsou většinou tvořené žlutě až zářivě žlutooranžově zbarvenými květy terče a dlouhými paprsky jazykovitých květů.

Plody jsou drobné nažky.

Gazánie nachází u nás stále větší oblibu v zahrádkách i parkových výsadbách na slunných stanovištích, zejména pak v mírně jílovitých půdách bránících vyschnutí kořenového bálu i dlouhodobému působení nadměrné půdní vlhkosti.

Gazánie kvete od července do října.

Včelám je velmi dobrým zdrojem nektaru i pylu.

2 další hesla ve stejné kategorii