Škumpa orobincová

Škumpa orobincová (Rhus typhina )

Škumpy jsou keře nebo nižší stromy dorůstající výšky 3 -8 metrů, s deštníkovitým tvarem korun, s hlubokým kořenovým systémem a četnými kořenovými výmladky. Jsou původní ve východní části Severní Ameriky.

Více podrobností

Číst dál


Škumpy jsou keře nebo nižší stromy dorůstající výšky 3 -8 metrů, s deštníkovitým tvarem korun, s hlubokým kořenovým systémem a četnými kořenovými výmladky. Jsou původní ve východní části Severní Ameriky. Silné letorosty jsou porostlé střídavými lichozpeřenými listy na podzim s šarlatově červeným zbarvením.

Květy škump jsou uspořádány v koncových vzpřímených až 20 cm dlouhých palicovitých latách. Jsou přisedlé, jen 2 - 3 mm velké, s vytrvalými kališními lístky. Samčí květy jsou žlutavě zelené, s prašníky z květů vyčnívajícími, v samičích květech jsou korunní lístky červené.

Plodenství jsou hustá, palicovitá, karmínově hnědé dekorativní barvy. Obsahují drobné kulovité peckovice dorůstající v průměru 4 mm.

Škumpa je jako okrasná dřevina hojně pěstována v parcích i zahradách. Dobře snáší zasolení. Je mrazuvzdorná. Na některých místech je nutno její expanzivní šíření v porostech omezovat.

Kvete od června do července. Včelám poskytuje dostatek nektaru i pylu.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

15 další hesla ve stejné kategorii