Odvčelení Zvětšit

Odvčelení

Odstranění včel z plástů. Mezi našimi včelaři je nejrozšířenější metodou odvčelení ruční ometání.

Více podrobností

Číst dál

Abychom mohli plástve vytočit, tak musíme plástve odvčelit. Na tuto práci máme více metodik.

Ometání včel
Pro ometání nám slouží jednoduchá pomůcka - smetáček.Tuto metodiku vvužívají především malovčelaři, ti co mají asi jen do pěti úlů, si s tím  vystačí. Podíváme-li se však na efektivitu, tak ometání patří do činnosti málo efektivní. Postup, který se využívá je ometání včel z medníku do plodiště.

Vyfukování včel
Vyfukování si můžete představit, jako když luxujete včely na mínus prvou. Čili vysavač, který místo aby vysával, tak vyfukuje. Včely se díky proudu vzduchu odfouknou do míst, kde plástve odebírat nebudeme, do plodiště. Je to metoda včelaři příliš nevyužívaná a závislá na elektrickém proudu.

Výkluz
O včelím výkluzu by měli zauvažovat asi všichni, co ho ještě nemají. Tato velice jednoduchá pomůcka z plastu má tunely, které se zužují. Včela tak projde tam, zpět však nikoliv. Včely odejdou z medníku do plodiště. Celý prostor, kde není výkluz, musí být uzavřen třeba překližkou. Tuto všemi směry doporučovanou pomůcku musíme umístit zpravidla večer mezi medník a plodiště. Ráno je medník odvčelený a plástve tak můžeme odebrat. Nevýhoda, která by se tady mohla najít je ta, že plástve jsou chladné, protože včely plástve nemohly zahřívat. Med jde proto hůř vytočit, a proto musíme používat spirálu na rozehřátí nástavku či medometu, nebo celou proceduru vytáčení musíme dělat v horkých prostorách, kde necháme plástve chvíli aklimatizovat asi na 30 °C.

Repelenty
Používání repelentů je v ČR ZAKÁZANÉ! Repelenty jsou chemické látky, které včely z místa odpudí. Zanechávají však i pro člověka škodlivé látky v medu. Zde máme další krásný příklad, proč kupovat med od českého včelaře a ne ze supermarketu.

30 další hesla ve stejné kategorii