Ořechoplodec clandonský

Ořechoplodec clandonský (Caryopteris x clandonensis) )

Ořechoplodec clandonský je nízkým rozložitým opadavým keřem polokulovitého tvaru. Má prutnaté, obloukovité ohnuté větve, porostlé vstřícnými kopinatými, šedě plstnatými listy, s celokrajným až mírně zubatým okrajem.

Více podrobností

Číst dál

Ořechoplodec clandonský je nízkým rozložitým opadavým keřem polokulovitého tvaru. Má prutnaté, obloukovité ohnuté větve, porostlé vstřícnými kopinatými, šedě plstnatými listy, s celokrajným až mírně zubatým okrajem. V dospělosti dorůstá maximální výšky asi 1 metru. Pochází z Číny a Japonska. V Evropě se pěstuje od 30. let 20. století. Větší rozšíření zaznamenává v posledních letech. Je pěstován v několika kultivarech.

Je teplomilnou rostlinou, vhodnou v Česku především do parkových výsadeb nižších poloh, dekorativní i ve větších alpinech ve skupinách i jednotlivě. Vyžaduje převážně alkalické propustné vápnité půdy. V zimě nadzemní část v našich podmínkách zmrzá a na jaře proto vyžaduje hluboké seříznuti, po kterém rostlina opět od spodu bohatě obroste. Je dobře množitelný řízkováním (v červnu).

Nápadné květy ořechoplodce jsou uspořádány ve vrcholících, vyrůstajících na letorostech. Rozkvétají až v podletí koncem července a kvetou do října. Mají sytě světle modrou barvu.

Plody jsou oříšky.

Ořechoplodec je vynikajícím zdrojem nektaru i pylu v podletí a na podzim.

30 další hesla ve stejné kategorii