Mezerovitý plod

Lze poznat podle toho, že na plodovém plástu mezi buňkami a plodem jsou prázdné nezaplodované buňky, mezerovitý plod je důkazem toho, že matka je stará nebo nekvalitní.

Více podrobností

Číst dál

Mezerovitý plod se často vyskytuje u starších včelích matek, tak tříletých. Také to mohou být matky nekvalitně vychované, třeba nouzové matky ze starého plodu. Možná má na to vliv i staré dílo. Trošku to asi ovlivňuje i genetika, někdy i kvalitní matky už v druhém roce mají trochu mezerovitý plod i když jinak je včelstvo úplně v pořádku. Také bývá pravidlem, že prvních 1 - 2 dm2 plodu vcelku na jaře je obvykle krásných a bez mezery. Jakmile matka začne plodovat víc, začne se v jejím plodu téměř vždy určitá mezerovitost objevovat. Je to tedy otázka míry. Nějaká buňka sem tam vůbec nevadí. Pokud chybí tak 1 /5 - 1/3 plodu, když už nic jiného,tak je to minimálně pro včely nehospodárné, musí vyčistit a udržovat na stejné množství plodu více buněk. A když se navíc mezi dělničím plodem objeví nějaké trubčí buňky, je to úplně jasné na výměnu matky.

Mezerovitost může být i první příznak boje včelstva s morem plodu. Vidí-li včelař na plodu spoustu mezer, měl by včelstvo podrobně prohlédnout a hledat i další příznaky. Nespoléhejme však na to, že změny poznáme pouhým okem. Velmi důležitou pomůckou je čelní lupa. Pro mor jsou typické zbytky rozložených larev v buňkách. Příškvary v buňkách jsou viditelné hlavně v mladších plástech a pod dobrým světlem.













30 další hesla ve stejné kategorii