Jenterův rámek Zvětšit

Jenterův rámek

Jenterův rámek – typ izolátoru, ve kterém matka klade do připravených umělých jaterníkových misek, používaných dále k chovu matek.

Více podrobností

Číst dál

Jenterův rámeček zabezpečuje vytvoření podmínek pro chov nejkvalitnějších matek. Je tvořen mezistěnou z plastické hmoty a kruhovými otvory, které jsou přesně ve středu počátků buněk jedné strany mezistěny. Do těchto otvorů jsou usazeny z druhé strany malé plastové zátky s mělce zahloubenou plochou. Tuto mezistěnu (tzn. chovný plást) spolu s plástovou mřížkou s dělničími buňkami, jemně potaženou voskem, dostane včelstvo k vystavění.

Jedna strana rámu je tedy normální, druhá strana je narušována plastovými zátkami, pokud nebyla zakryta příložnou deskou. V buňkách po vystavění leží zpravidla již vajíčka, která v uzavřeném prostoru mateří mřížkou nakladla matka. Jakmile se vylíhnou larvičky, zátky se vytáhnou s larvičkami z plástu a zastrčí se do stejně velkých otvorů ve dnech plastikových mateřích misek (přenos i s krmnou kašičkou). Umělé misky se zátkami se pak připevní na chovnou laťku a zavěsí do chovného včelstva.

30 další hesla ve stejné kategorii