Jehlice plazivá

Jehlice plazivá (Ononis repens )

Jehlice plazivá je vytrvalá bylina s tuhou, 40 - 70 cm dlouhou, větvenou, v dolní části poléhavou a často kořenující lodyhou, někdy i s dlouhými větvemi nesoucími na bázi bylinné trny. Ve střední a horní části je lodyha žláznatá a chlupatá.

Více podrobností

Číst dál

Jehlice plazivá je vytrvalá bylina s tuhou, 40 - 70 cm dlouhou, větvenou, v dolní části poléhavou a často kořenující lodyhou, někdy i s dlouhými větvemi nesoucími na bázi bylinné trny. Ve střední a horní části je lodyha žláznatá a chlupatá. Krátce žláznaté listy jsou vejčitého tvaru.

Květy podepřené úžlabním listenem vyrůstají v řídkých prodloužených hroznech na koncích lodyh a delších větví, na zkrácených větvích jsou někdy nashromážděné v koncových květenstvích. Kalich je nejčastěji 8 - 11 mm dlouhý, až do tří čtvrtin rozeklaný. Koruny jsou růžově fialové, s nápadnou (asi 15 mm dlouhou) pavézou.

Plody jsou lusky obsahují 1 - 3 semena.

Jehlice roste na kamenitých travnatých svazích, úhorech, na sušších a minerálně bohatých půdách. V Česku je běžná především v nižších a středních polohách jihozápadních Čech a z Plzeňska se šíří podél Berounky, Vltavy a Labe. Povltavím prochází původní východní hranice rozšíření. Na Moravě je jehlice mnohem vzácnější.

Kvete od června do srpna.

Včelám poskytuje nektar i pyl.

30 další hesla ve stejné kategorii