Jetel luční

Jetel luční (Trifolium pratense)

Jetel luční je vytrvalá bylina s typickými trojčetnými listy a květy tmavě růžové barvy vyrůstajícími v mnohokvětých hlávkách.

Více podrobností

Číst dál

Jetel luční je vytrvalá bylina s typickými trojčetnými listy a květy tmavě růžové barvy vyrůstajícími v mnohokvětých hlávkách.
Původ tohoto druhu je v Evropě a přilehlých částech Asie a Afriky. U nás se začal pěstovat při zavedení střídavého hospodářství v 19. století. V Česku roste skoro ve všech nadmořských výškách.

Jetel luční je známý jako léčivá bylina. Díky jeho silným desinfekčním účinkům se využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je dobrý na detoxikaci organismu, kdy je přidáván do čistících čajových směsí. Zkracuje a ulehčuje léčbu kašle, rýmy, bronchitidy, či nachlazení. Má velice příjemnou chuť, čaje z květů jetele lučního se mohou užívat i delší období.

Všechny odrůdy jetelů jsou výborným zdrojem hnědého pylu. Co do nektaru jsou pro včely vhodnější diploidní odrůdy. U tetraploidních odrůd je pro včely totiž hůře přístupný a ani jeho cukernatost není tak vysoká jako u diploidů. Větší mednatost je zejména v době letních přísušků.

Jetel luční kvete od května do října. Roste na loukách, pastvinách a lesních lemech.
Pyl sbírají včely v tmavě hnědých rouskách po celé léto. Pyl jetele lučního je pro včely velmi výživný.
Druhový med z jetele lučního je vzácný. Včely jej mohou tvořit v suchých letech či z druhé seče jetele lučního. Je hnědě zbarvený, s výraznou vůní a příjemnou chutí, a vytváří hrubé krystaly. Nektar jetele lučního se však obvykle stává součástí smíšených letních medů.

30 další hesla ve stejné kategorii