Javor babyka

Javor babyka (Acer campestre )

Babyka je většinou nižší, pomalu rostoucí strom, vzácněji i jen keřovitého vzrůstu, s křivým kmenem. Jako alejový strom může na suchých půdách nahrazovat mléč a klen.

Více podrobností

Číst dál

Babyka je většinou nižší, pomalu rostoucí strom, vzácněji i jen keřovitého vzrůstu, s křivým kmenem. Jako alejový strom může na suchých půdách nahrazovat mléč a klen. Z našich domácích druhů javoru má nejpevnější a nejtvrdší dřevo. Letorosty jsou žlutohnědé, krátce pýřité, později olysávající s vejcovitými pupeny, z nichž se vyvíjejí typicky 3 - 5laločné listy s čepelí 4 - 12 cm dlouhou, vybíhající v tupé laloky. Javor babyka se vyznačuje velmi proměnlivým tvarem listu.

Vyskytuje se na polních mezích, v teplomilných doubravách a lesních lemech převážně na minerálně bohatších půdách. Je to polostinná dřevina odolná k suchu. (Vlhké a zaplavované půdy nesnáší). Je hojný v teplejších oblastech Česka.

Květy mají žlutozelenou barvu. Vyrůstají ve vzpřímených chocholičnatých latách. Korunní lístky jsou asi 3 mm dlouhé, na okraji pýřité. Uvnitř květu je 8 tyčinek obklopujících semeník.

Plody jsou 2 - 4 cm dlouhé nažky, srůstající pod přímým úhlem.

Javor babyka kvete v květnu. Je dobrým zdrojem nektaru i pylu.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii