Shromaždiště trubců

Stanoviště v terénu, kde se shromažďují trubci k snubním proletům.

Více podrobností

Číst dál

Včely se páří na stálých místech v přírodě mimo úl, na tzv. trubčích shromaždištích. Na těchto místech se pří příznivém počasí odpoledne shromažďují trubci ze širokého okolí, trubci a matky mohou přiletět i ze vzdálenosti 10 km. Nejčastěji však na shromaždiště zalétávají trubci ze vzdálenosti do 4 km a matky do 2 km od úlů.

Trubčí shromaždiště je možné najít pomocí včelí matky v klícce, či jen k tamponu napuštěném mateří látkou, které jsou pomocí balonu vyneseny do výšky. Trubci o matku jeví největší zájem ve výšce od 14-22 m nad zemí, kdy se za ní formuje roj stovek jedinců.

Trubci vylétají na trubčí shromaždiště od 6. dne života , kde se páří s matkami. Pokud je nedostatek říjných trubců, pak se páří i ti mladší. Ti však nejsou schopni dokonale ejakulovat a oddělit se od matky. Takový pár pak spadne na zem a matka obvykle umírá. Trubci jsou svým shromaždištím věrni.
Trubci, kteří jsou při páření úspěšní, ihned zahynou. Ti neúspěšní, kteří se dožijí podzimu, zahynou také, protože je včely přestanou pouštět do úlu.

30 další hesla ve stejné kategorii