Levandule lékařská


Levandule lékařská (Levandula angustifolia )

Levandule pochází ze západního Středozemí. U nás je pěstována v teplejších oblastech a chráněných polohách jako užitková i okrasná rostlina. Vyžaduje lehčí půdu s obsahem vápníku.

Více podrobností

Číst dál

Levandule pochází ze západního Středozemí. U nás je pěstována v teplejších oblastech a chráněných polohách jako užitková i okrasná rostlina. Vyžaduje lehčí půdu s obsahem vápníku. V zemi je zakotvena hluboko kůlovým kořenem, z něhož vyrůstají přímé, vystoupavé, dřevnatějící lodyhy, s čtyřhrannými bylinnými větvemi, které jsou porostlé přisedlými, čárkovitými, až úzce kopinatými listy.

Květy vyrůstají v pětikvětých až desetikvětých lichopřeslenech, s protáhle zvonkovitým kalichem a asi 10 mm dlouhou, fialovou, vně běloplstnatou korunou. Tyčinky jsou uzavřené v korunní trubce. Kvete od konce června do srpna.

Plody jsou lesklé, hnědé až černohnědé tvrdky, asi 2 mm dlouhé.

Levandule nalézá využití v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu i v lidovém léčitelství. Používanou aromatickou složkou je levandulový olej. K pěstování byly vyšlechtěny kultivary - např. krajová a beta. Méně často se pěstuje také kříženec L. angustifolia x latifolia - tzv. lavandina.

Je zdrojem pylu a především výborným zdrojem nektaru. Ve Středozemí jsou produkovány vysoce ceněné lahodné světlé levandulové medy s přirozeně jemnou máslovitou konzistencí.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii