Lupina mnoholistá

Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus)

Lupina mnoholistá, či vlčí bob mnoholistý je kvetoucí rostlina z čeledi bobovité (Fabaceae).

Více podrobností

Číst dál

Lupina mnoholistá, či vlčí bob mnoholistý je kvetoucí rostlina z čeledi bobovité (Fabaceae).

Druh je původem ze Severní Ameriky, kde má původní areál rozšíření v oblasti od jižní Aljašky a Britské Kolumbie až do oblasti jižního Utahu a Kalifornie, na východ do Alberty a na západě do Wyomingu. Zde většinou roste v okolí potoků, preferuje vlhké oblasti.

Na území České republiky je invazivním druhem poškozujícím místní ekosystém. Stejně je klasifikována i na Novém Zélandu, ve Švédsku, Norsku, Finsku, Litvě a Švýcarsku.

Celá rostlina je jedovatá. V jejich semenech, ale i v dalších částech rostliny, se nachází látky ze skupiny alkaloidů, konkrétně lupinidin. Tyto látky významně poškozují jaterní tkáň, nervový systém, srdce a ledviny. Při vážném zasažení člověka dochází k ochrnutí dýchacích orgánů a následné smrti. Při slabším zasažení se projevují nepříjemné halucinace.

Je běžně používáná v zahradách pro atraktivní barevné květy, je lákavá i pro včely. Dodává do půdy dusík. Potřebuje slunečné nebo světlé stanoviště, daří se mu nejlépe v lehkých půdách, trpí v těžkých jílovitých půdách. Bylo vyšlechtěno mnoho barevných kultivarů. Množí se semeny. Pěstované zahradní hybridy jsou vysoce toxické.

30 další hesla ve stejné kategorii