Nástavek

Zaměnitelný úlový truhlík bez dna pro zavěšení rámků, v nástavkovém úlu jsou nástavky doplněny dnem, víkem a případně stříškou.

Více podrobností

Číst dál

Nástavky jsou bedýnky bez dna a stropu. Nástavky tvoří vlastní úlový prostor, kde včely mají stavět plásty. Můžeme rovnat libovolné množství nástavků na sebe, a tím prostor zvětšovat nebo zase zmenšovat. Do nástavků se narovnají rámky, do kterých zase včely staví plásty. Plásty jednotlivých nástavků jsou tak od sebe oddělené (a zůstanou takové, včely mezi nimi nestaví - resp. neměly by), a tím pádem jsou oddělené i celé nástavky. Při práci s úlem se tedy snadno můžeme dostat k plástům které chceme tím, že nad nimi ležící nástavky dáme stranou. Máme také možnost nástavky přerovnat, a tím jednoduše a rychle přeorganizovat včelí dílo.
Nástavky jsou nahoře otevřené, proto se musí shora přikrýt střechou, nebo stropem. To je jednoduchý dekl, který padne na vršek nástavku a tím je zastřeší. Nemusí být nijak zásadně odolný, protože se předpokládá že bude velku ještě něčím zakrytý - kusem vlnitého plechu například - takže na něj nebude přímo pršet. Stropy mohou být dřevěné, ale i třeba sololitové. Mezi poslední nástavek a strop by se měl vždycky vložit nějaký předěl - včelařská fólie, kus linolea, deska sololitu. Strop totiž mívá prakticky vždycky uvnitř nechráněný polystyren, který by včely vykusovaly, pokud se k němu dostanou. Dovnitř do nástavků přijdou rámky - dřevěné rámečky, do nichž včely budou stavět plásty.

17 další hesla ve stejné kategorii