Narcis žlutý

Narcis žlutý (Narcissus pseudonarcissus )

Narcis žlutý je původní v jihozápadní až západní Evropě včetně Anglie - v oblastech s převládajícím přímořským klimatem a mírnou zimou. U nás je však otužilý, často pěstovaný a občas na vlhkých loukách s převážně kyselou půdní reakcí zplaňující.

Více podrobností

Číst dál

Narcis žlutý je původní v jihozápadní až západní Evropě včetně Anglie - v oblastech s převládajícím přímořským klimatem a mírnou zimou. U nás je však otužilý, často pěstovaný a občas na vlhkých loukách s převážně kyselou půdní reakcí zplaňující. Jako trvalka přezimuje podzemní cibulí protáhlého tvaru, 3 - 5 cm dlouhou. Z cibule vyrůstá čtyři až šest přízemních, dužnatých, úzce kopinatých, asi 15 mm širokých listů.

První květy se rozvíjejí uprostřed předjaří a doba kvetení končí zpravidla až na počátku jara. Vyrůstají zpravidla po jednom, vzácněji i po dvou až čtyřech, v paždí blanitého toulcovitého listenu, na 30 - 40 cm dlouhých dutých stvolech. Jsou tvořeny šesticí jasně žlutých okvětních lístků s podlouhle vejčitými cípy, které doplňuje nápadná, až 4cm dlouhá, žlutá válcovitá pakorunka, ukrývající obvykle šest tyčinek a trojčetný pestík, měnící se za zralosti v tobolku.

Květy narcisů poskytují nektar i pyl.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

17 další hesla ve stejné kategorii