Nástavkový úl

Nástavkový úl – úl složený z nástavků.

Více podrobností

Číst dál

Nástavkový úl je typ úlu s nejlepšími vlastnostmi pro včelaře i pro včely. Pokud nechcete jít cestou alternativy (např. medná kráva), tak nástavkový úl je jednoznačná volba. Nástavkový úl je po všech myslitelných stránkách lepší než dřívější rámkové úly se zadním přístupem.

V čem nástavkový úl spočívá? Skládá se z dílů, která se dají rovnat na sebe a dohromady tvoří úl. Je to taková skládačka, dá se rozebírat a sestavovat jinak - a to právě dává včelaři hodně možností a usnadňuje práci.

Na spodek úlu přijde dno - nízká bedýnka bez stropu, a s česnem vyříznutým na boku. Česno se dá obvykle zmenšovat nebo zavírat pomocí dvířek nebo česnové vložky. Dnes existuje více typů - vysoké a nízké, zasíťovaná nebo plné, s různými typy zavírání česna a tak dále. Nelamte si s tím hlavu, fungovat budou všechna. Samotný prostor bedýnky tvoří tzv. podmet, tedy prostor pod plásty vlastního úlu, kde se včely mohou pohybovat, ale neměly by tam (většinou) stavět.
Na dno se štosují nástavky - bedýnky bez dna a stropu. Nástavky tvoří vlastní úlový prostor, kde včely mají stavět plásty. Můžeme rovnat libovolné množství nástavků na sebe, a tím prostor zvětšovat nebo zase zmenšovat. Do nástavků se narovnají rámky, do kterých zase včely staví plásty. Plásty jednotlivých nástavků jsou tak od sebe oddělené (a zůstanou takové, včely mezi nimi nestaví - resp. neměly by), a tím pádem jsou oddělené i celé nástavky. Při práci s úlem se tedy snadno můžeme dostat k plástům které chceme tím, že nad nimi ležící nástavky dáme stranou. Máme také možnost nástavky přerovnat, a tím jednoduše a rychle přeorganizovat včelí dílo.
Nástavky jsou nahoře otevřené, proto se musí shora přikrýt střechou, nebo stropem. To je jednoduchý dekl, který padne na vršek nástavku a tím je zastřeší. Nemusí být nijak zásadně odolný, protože se předpokládá že bude velku ještě něčím zakrytý - kusem vlnitého plechu například - takže na něj nebude přímo pršet. Stropy mohou být dřevěné, ale i třeba sololitové. Mezi poslední nástavek a strop by se měl vždycky vložit nějaký předěl - včelařská fólie, kus linolea, deska sololitu. Strop totiž mívá prakticky vždycky uvnitř nechráněný polystyren, který by včely vykusovaly, pokud se k němu dostanou.
Dovnitř do nástavků přijdou rámky - dřevěné rámečky, do nichž včely budou stavět plásty.
Do úlu je případně možné vkládat i další díly, jako například mateřskou mřížku, stropní krmítko nebo včelí výkluz. Využívá se u toho stavebnicového charakteru celého úlu.

17 další hesla ve stejné kategorii