Rdesno hadí kořen

Rdesno hadí kořen (Bistorta major )

Rdesno hadí kořen je vytrvalá rostlina přezimující až 15 cm dlouhým hadovitě stočeným červenohnědým oddenkem (bis tortus = dvakrát zkroucený), ze kterého vyrůstá přímá, rovnoměrně olistěná lodyha zakončená květenstvím ve tvaru lichoklasu. Ve středověku se oddenky hojně používaly v lidovém léčitelství.

Více podrobností

Číst dál

Rdesno hadí kořen je vytrvalá rostlina přezimující až 15 cm dlouhým hadovitě stočeným červenohnědým oddenkem (bis tortus = dvakrát zkroucený), ze kterého vyrůstá přímá, rovnoměrně olistěná lodyha zakončená květenstvím ve tvaru lichoklasu. Ve středověku se oddenky hojně používaly v lidovém léčitelství. Dolní široce vejčité až kopinaté listy mají vyvinuté křídlaté řapíky. Horní lodyžní listy jsou menší a přisedlé.

Rostlina je původní na vlhkých horských a podhorských loukách, na březích potoků a nivách. V Česku je hojný především ve středních a vyšších polohách. Chybí v některých oblastech jižních Čech a na jižní Moravě.

Květy jsou 3 - 4 mm dlouhé, s růžovým (vzácně též bílým) okvětím, s nápadně vyčnívajícími tyčinkami. Plody jsou trojhranné lesklé hnědé nažky.

Rdesno hadí kořen kvete od května do srpna. Je výbornou nektarodárnou i pylodárnou rostlinou.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii