Pěnišník (Rhododendron)

Pěnišník (Rhododendron "English Roseum" )

Rod Rhododendron zahrnuje více než 500 druhů, rozšířených převážně v mírném pásu severní polokoule, přičemž vývojové centrum rodu se nalézá v území mezi indickým Himálajem a Japonskem.

Více podrobností

Číst dál

Rod Rhododendron zahrnuje více než 500 druhů, rozšířených převážně v mírném pásu severní polokoule, přičemž vývojové centrum rodu se nalézá v území mezi indickým Himálajem a Japonskem. Jsou to vždy zelené nebo opadavé keře nebo nízké keříky s kořeny provazcovitými, s velkými střídavými listy, které jsou krátce řapíkaté, eliptické, kožovité, vytrvalé nebo opadavé.

Květy se vyvíjejí většinou od května do června. Jsou obvykle jednoduché, částečně plné nebo plné pětičetné slabě souměrné v krátkých vrcholových hroznech. Kališní lístky sou velmi malé, velká koruna e nálevkovitá, tyčinek je osm nebo deset, plodem je vejcovitá přehrádkosečná tobolka s četnými drobnými semeny. V Česku jsou často pěstovány pro ozdobu v parcích, zahradách, arboretech. Balkánské pěnišníky jsou známé rizikem vzniku jedovatého medu. Medy z některých zahraničních rhododendronů mohou mít halucinogenní účinky.

Včelám pěnišníky poskytují dostatek nektaru i pylu.

30 další hesla ve stejné kategorii