Smetánka lékařská

Smetánka (Pampeliška) lékařská (Taraxacum officinale)


Smetánka je  vytrvalá bylina s dužnatým vřetenovitým kořenem, který bývá až 0,5 m dlouhý a 2 cm silný. Vyrůstá z něj přízemní růžice protáhlých obvejčitých až kopinatých listů, postupně zúžených v řapík, čepel listů je mělce až hluboce kracovitá až kracovitě peřenodílná.

Více podrobností

Číst dál


Smetánka je vytrvalá bylina s dužnatým vřetenovitým kořenem, který bývá až 0,5 m dlouhý a 2 cm silný. Vyrůstá z něj přízemní růžice protáhlých obvejčitých až kopinatých listů, postupně zúžených v řapík, čepel listů je mělce až hluboce kracovitá až kracovitě peřenodílná. Ze středu růžice vyrůstají přímé, duté, křehké, pavučinatě vlnaté až lysé, jednoúborné stvoly. Úbory jsou 20 až 25 mm velké, složené z jazykovitých, sytě až světle žlutých květů, vnější zákrovní listeny jsou čárkovité nebo úzce kopinaté, o trochu kratší než vnitřní listeny, v době květu nazpět ohrnuté. Lůžko zákrovu je bez plevek. Květy mají srostlé obaly a kromě pestíku pětičetné jsou obojaké s korunou na vrcholu pětizubou. Tyčinky jsou souprašné a semeník spodní ze 2 plodolistů a jednopouzdrý. Plod je krátce špičatá nažka, s 2 - 3x delším zobánkem a s bílým paprsčitým chmýrem (vzniká z kalicha). Kvete od dubna do července.

Roste na světlých, svěžích až sušších stanovištích, na loukách, travnatých násypech, mezích a úhorech od nížin do horského stupně skoro v celé Eurasii, z Arktidy až do hor subtropů.

 V některých zemích je oblíben salát z mladých bělavých listů, které ještě neobsahují hořké mléko, podobně jako mladé listy hlávkového salátu. Pro vysoký obsah inulinu se doporučuje především jako vhodná a velmi hodnotná zelenina pro diabetiky. Pro tyto účely se rostliny zakrývají nebo pěstují ve tmě. Pražené kořeny lze použít jako kávovinou náhražku obdobně jako kořen čekanky. Rozkvetlé úbory slouží k domácí výrobě pampeliškového vína nebo pampeliškového medu. Úbory také obsahují velké množství pylu s vysokým obsahem bílkovin a poskytují včelám bohatou jarní pastvu.

30 další hesla ve stejné kategorii