Slunečnice topinambur

Slunečnice topinambur

starším názvem topinambur hlíznatý, zkráceně jen topinambury, lidově zvaná židovské brambory nebo řidčeji také jeruzalémské artyčoky, je bylina z čeledi hvězdnicovitých. Je to nepůvodní druh květeny ČR.

Více podrobností

Číst dál

Slunečnice topinabur


Vytrvalá robustní bylina s tlustým vertikálním hlavním kořenem a tenkými, dlouhými postranními oddenky zakončenými kuželovitými až kulovitými hlízami. Lodyhy přímé, 1,2 – 3 m vysoké.

Hlízy jsou v současnosti oblíbenou diabetickou potravinou a to pro vysoký obsah inulinu. Hlízy jsou také zdrojem vitamínů B, vitamímu A, draslíku, fosforu, železa a vápníku. Ke konzumaci se využívají především hlízy z vyšlechtěných odrůd, které jsou větší než ty, se kterými se setkáme u plané slunečníce topinambur, a vyskytují se nahloučené u hlavního kořene. Hlízy mohou být u různých odrůd různě zbarvené, od světle hnědého až po fialové zbarvení. Hlízy se upravují podobně jako brambory. Někdy se hlízy užívají k výrobě lihovin.

Dříve byla tato rostlina velmi často pěstovaná. Dnes se také pěstuje zejména v zahradách jako dekorativní rostlina a díky své výšce může být použita k zakrytí nevzhledných míst, kompostů či ke stínění skleníků. Výsadba však musí být promyšlená, jelikož když už někde jednou topinambury rostou, není snadné se jich zbavit. Slunečnice topinambur se může použít i jako hezká řezaná květina. Často se pěstovala pro své hlízy jako krmivo pro zvěř, zvláště černou. Rostliny mohou být zdrojem biomasy.

 Kvetou až koncem léta a na podzim, poskytují pozdní pastvu včelám.

30 další hesla ve stejné kategorii