Sadec konopáč

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)

Sadec konopáč je statná vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých, původní v Evropě včetně České republiky.Je to až 150 cm vysoká bylina s přímou, bohatě olistěnou, často větvenou lodyhou.

Více podrobností

Číst dál

Sadec konopáč je statná vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých, původní v Evropě včetně České republiky.Je to až 150 cm vysoká bylina s přímou, bohatě olistěnou, často větvenou lodyhou. Listy jsou krátce řapíkaté, dlanitě troj- až pětičetné, pilovitě zubaté, vzdáleně připomínající list konopí. Kvete bohatým květenstvím s drobnými úbory v chocholičnatých latách, vytváří pouze trubkovité květy. Koruny jsou zpravidla růžově fialové či načervenalé, vzácně i bílé. Květy jsou oboupohlavní, mají dlouhé bílé blizny, příjemně voní a rozkvétají od června do září. Plodem je podlouhlá pětiboká bradavičnatá nažka s péřitým chmýrem.

Roste ve vlhkých lesích, pobřežních křovinách, v příkopech a na vlhčích pasekách, a to od nížin do hor, místy hojně, jinde chybí. Spásá jej tesařík úzkoštítý.

Rostlina je považována za léčivku, s účinnými látkami užívanými při chřipkových onemocněních, k posílení imunity a při rekonvalescenci.Bylo prokázáno cholagogické (žlučopudné) působení.

Včelám nabízí hodně nektaru i pylu.

30 další hesla ve stejné kategorii