Svazenka vratičolistá

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)


Jednoletá rostlina s přímou, 20–80 cm vysokou lodyhou. Listy nepravidelně peřenosečné, řapíkaté až přisedlé, v obrysu podlouhle vejčité až vejčitě kopinaté.

Více podrobností

Číst dál

 Svazenka vratičolistá je jednoletá rostlina s přímou, 20–80 cm vysokou lodyhou. Listy nepravidelně peřenosečné, řapíkaté až přisedlé, v obrysu podlouhle vejčité až vejčitě kopinaté. Květenství vijan. Květy uspořádány v mnohokvětých dvouvijanech. Kalich až téměř k bázi členěný, koruna kolovitá až zvonkovitě nálevkovitá, modrofialová, bledě modrá, vzácněji bílá. Plody vejcovité tobolky.


Pěstuje se na polích a jen přechodně zplaňuje, protože semena vyklíčí na podzim a mladé rostliny nepřežijí naši zimu. K druhu půdy je indiferentní, avšak preferuje lehčí, písčité a štěrkovité, sušší zeminy.

Pěstuje se hlavně jako hodnotná medonosná rostlina, po odkvětu se zaorává jako zelené hnojení. V menší míře se využívá také jako pícnina, avšak je nahořklá a navíc stonky dřevnatí, musí se sklízet ještě před květem, takže se už nedá využít k včelařským účelům. Bylo vypěstováno několik odrůd. Občas se používá do suchých vazeb.

30 další hesla ve stejné kategorii