Pajasan žláznatý

Pajasan žláznatý (Ailanthus altissima )

Pajasany jsou stromy dorůstající výšky až 25 metrů. Vyznačují se rychlým růstem a dlouho hladkou borkou. Jejich koruny jsou válcovité, řídké se silnými větvemi a rezavě hnědými letorosty.

Více podrobností

Číst dál

Pajasany jsou stromy dorůstající výšky až 25 metrů. Vyznačují se rychlým růstem a dlouho hladkou borkou. Jejich koruny jsou válcovité, řídké se silnými větvemi a rezavě hnědými letorosty. Listy jsou nápadně velké až třináctijařmé, lichozpeřené s kopinatými lístky, na jejichž bázi vyrůstají mimokvětní nektaria.

Květy vyrůstají v koncových až 40 cm dlouhých latách, jsou nenápadné žlutozelené barvy a vydávají charakteristický zápach. Květní nektaria tvoří kruhovitý val kolem základny semeníku. Na samičích stromech se po odkvětu vyvíjejí křídlaté nažky.

Pajasany kvetou od června do července a jsou to teplomilné velmi vitální dřeviny, odolné k suchu i k imisím vhodné pro výsadby ve městech. V mládí trpí silnými mrazy.

V současné době se s nimi setkáváme především v intravilánech velkých (Praha, Brno, Plzeň), ale i středně velkých měst (Znojmo) a ve volné krajině (např. Pálava).

Pajasany poskytují včelám mnoho nektaru i pylu. Z některých velkých měst (např. Vídeň, Berlín) jsou známy i jednodruhové pajasanové medy nazelenalé barvy.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii