Zemědým lékařský

Zemědým lékařský (Fumaria officinalis )

Zemědým je bylina většinou sivozelené barvy s lodyhou přímou nebo vystoupavou, na stinných místech i popínavou nebo větvenou. Listy má řapíkaté, 2krát zpeřené.

Více podrobností

Číst dál


Zemědým je bylina většinou sivozelené barvy s lodyhou přímou nebo vystoupavou, na stinných místech i popínavou nebo větvenou. Listy má řapíkaté, 2krát zpeřené. Květy 5 - 10 mm dlouhé, vyrůstají v 10 - 40květých hroznech. Mají nápadné purpurově růžové koruny na vrcholu s tmavě purpurovou skvrnou. Kulovitě ledvinovité malé plody jsou na povrchu hrubě svraskalé. Vyvíjejí se na kolmo odstálých plodních stopkách.

Zemědým lékařský je velmi proměnlivý druh rostoucí především na polích, úhorech a rumištích. Je přirozeně rozšířen zejména ve Středozemí a s pěstovanými obilnými kulturami pronikl po celé Evropě - na východ pak až po Západosibiřskou nížinu a Kaspické moře. V Česku roste na celém území od nížin do podhůří dosti hojně až po horní hranici pěstování polních kultur.

Zemědým kvete od května do září. Včely jej vyhledávají jako zdroj nektaru i pylu a nálet včel na tuto rostlinu může být i příčinou otrav včelstev při chemickém ošetření polních kultur.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

25 další hesla ve stejné kategorii