Zkamenění včelího plodu Zvětšit

Zkamenění včelího plodu

Houbové onemocnění včelstev nejčastěji druhem Aspergillus flavus, je přenosné na lidi.

Více podrobností

Číst dál

Zkamenění včelího plodu je u nás vzácné onemocnění včelího plodu způsobené houbou. Může napadnout i dospělé včely.
Původcem je Aspergillus fumigatus, Aspergillus flavus či Aspergillus niger. Tyto plísně se vyskytují běžně v přírodě. Vytvářejí dlouhá, článkovaná vlákna /hyfy/. Množí se: nepohlavně  a pohlavně. Tvoří toxiny – aflatoxiny – /kancerogenní účinky/. Všechny tyto druhy se běžně vyskytují v přírodě - zejména v půdě.
Nemoc se šíří nektarem a pylem - do úlů. S potravou do žaludků larev – tam se množí, prorostou orgány larvy. Usmrtí larvu – prorostou i pokožku. Vznikne velice tvrdá mumie, pevně lpí v buňce. Šíření nákazy probíhá větrem i vodou a do včelstev jsou přinášeny včelami i jiným hmyzem. S potravou vniknou do žaludku včelí larvy, kde vyklíčí. Larva následně uhyne a stane se velmi tvrdou tzv. „mumií“.Bývají napadány i dospělé včely a někdy i člověk. Napadené dospělé včely mají ztvrdlý zadeček a nejsou schopné letu.
Ze střev onemocnění proroste celým tělem larvy, kterou postupně rozloží. Mumie velmi rychle ztvrdne - odtud název onemocnění.
Uhynulé včely se pálí; úl, pracovní oděvy a nářadí se vydezinfikují . Onemocnění lze léčit parami kyseliny mravenčí, předcházení spočívá v časté obměně díla (plástů). Nemoc častěji propuká v oslabených včelstvech. Uhynulé včely je nutné spálit. Úly vyškrabat a vypálit až do hněda. Tlumit varroázu. Při práci – pozor na vdechování spór. Chovat silná včelstva.
U člověka mohou způsobit plicní onemocnění! U člověka může vyvolat dlouhodobé záněty. U oslabených lidí – možnost mykotických pneumonií.

20 další hesla ve stejné kategorii