Zvápenatění včelího plodu

Houbové onemocnění včelích larev druhem Ascosphaera apis.

Více podrobností

Číst dál

Zvápenatění včelího plodu je houbové onemocnění, které způsobuje mikroskopická houba Ascosphaera apis – plíseň, která má dvě formy: maloplodou / plodničky 50 – 82 um /a velkoplodou / plodničky 88 – 168 um /. Mycelium článkované, Heterothalické – 2 různé typy vláken. Při dotyku – vzniknou samčí a samičí gametangia. Po kopulaci – podničky v nich oválné askospory.U nás nepříliš časté onemocnění včelího plodu. v Evropě známé od 1.poloviny 20. století. V ČR dříve výskyt ojedinělý. Se zavlečením varroázy – častější a závažnější výskyt.
Nemoc se šíří výtrusy nebo myceliem – potravou i pokožkou. Nejcitlivější jsou larvy 3-6 dní staré. Trubčí plod je citlivější. Houba proroste ze střev celé tělo i pokožku. Choroba probíhá rychle, za 5-7 dní po nakažení je většina larev mumifikovaných. Spóry Ascosphaera apis jsou infekční 15 let, hlavně v pylu. Infikované larvy hynou většinou během 2 dnů po zavíčkování, některé již před zavíčkováním. Larvy se infikují potravou; onemocnění propukne v jejich střevech. Houba spotřebovává veškerou potravu, kterou larva dostane, nakonec ji zcela vyhladoví. Poté prorůstá a požírá celé tělo, které "zvápenatí". Larva lehce zežloutne, její tělo za současného ztvrdnutí vyschne a včely je z buňky odstraní. Spóry přežívají až 15 let.
Nemoc se projevuje mumifikací larev. Víčka buněk s infikovaným plodem jsou skvrnitá, mírně propadlá. Barva mumií bývá nejčastěji bílá či různé odstíny šedé. Mumie v buňce volné. Mumie na podložkách a dně úlů. Rozlišení tvarem, případně mikroskopickým vyšetřením. Plesnivý pyl.
Onemocnění lze léčit parami kyseliny mravenčí, předcházení spočívá v časté obměně díla (plástů). Mumifikované larvy a postižené plásty se spálí. Úl, včetně pracovního nářadí a oděvu, se vydezinfikuje. Úly vyškrabat, vyžehnout do hněda. Vymýt 5% louhem s přídavkem Sava. Půdu před včelínem přerýt. Ruce, oděvy, nářadí – průběžně dezinfikovat. Prevence: Pravidelně používat Formidol - odparné desky. Rezervní plásty pravidelně dezinfikovat. Umožnit obměnu díla. Neusazovat roje neznámého původu.Nezkrmovat včelám pyl neznámého původu.Tlumit varroázu. Opatření: Plásty s mumiemi – spálit.
Včelstvo přeložit do dezinfikovaného úlu s minim.počtem starých plástů. Plodiště doplnit mezistěnami. Vyměnit matku za prověřenou na dobrý čisticí pud. Pokrmit cukerným roztokem s vit. C. Případně posílit zavíčkovaným plodem. V ČR není na zvápenatění žádný registr. lék.
Nemoc častěji propuká v oslabených včelstvech.

20 další hesla ve stejné kategorii