Mezistěna válcovaná Zvětšit

Mezistěna válcovaná

Válcované mezistěny – označení mezistěny dle způsobu výroby.

Více podrobností

Číst dál

Válcovaným mezistěnám se také říká lisované mezistěny. Válcované mezistěny se vyrábějí metodou za tepla a nebo metodou za studena.

Metoda za tepla spočívá v lití teplého vosku přímo na rotující gravírované válce. Taktéž se tento postup výroby nazývá kontinuálně litý. V tomto ohledu existuje terminologická nejednotnost.

Při výrobě mezistěn metodou válcováním za studena se nejdříve lisuje hladký plát vosku, který nejprve zchladne a teprve poté se studený hladký plát vosku lisuje přes gravírovanané válce. 

Na první pohled se zdá, že oba typy výroby jsou v pořádku. Ale při podrobnějším prostudování jsou rozdíly znatelené. Mezistěny vyrobené metodou za studena mají nejvyšší stupeň pružnosti a jsou nejvíce odolné. Z takto vyrobených mezistěn si můžete vyrobit například včelu, stočit ji do spirály a nic se jí nestane, což je jejich velká výhoda. Lépe vydrží i přepravu z místa na místo. Naproti tomu mezistěny vyrobené metodou za tepla jsou považovány za nejhorší, neboť jsou velmi křehké a často nevydrží převoz. Pokud Vám nějaké mezistěny tohoto typu zůstanou do další sezóny, mají tendenci rozpadat se v rukou, aniž byste se jich skoro dotkly.  To se Vám v případě mezistěn válcovaných za studena nestane.

30 další hesla ve stejné kategorii