Mezistěna

Deska z včelího vosku s vytlačenými základy buněk sloužící včelám ke stavbě včelího díla z dělničích buněk.

Více podrobností

Číst dál

Mezistěna je destička vylisovaná z vosku; je poměrně tenká a z obou stran má vylisovaný vzorek šestiúhelníčků. I nevčelaři budou mezistěny znát ze stáčených voskových svíček, které dnes prodává kdekdo. Ta svíčka je stočená právě z mezistěny.

Mezistěny se používají v klasickém včelaření s rámky. Na dráty rámku položíme mezistěnu, do drátů pustíme elektřinu (přes trafo) a drát se tím zahřeje. Mezistěna se začne tavit, a až elekřinu odpojíme, roztavený kousek vosku zase zatuhne. Takto se mezistěna připojí k drátkům, a tím získáme rámek, jehož vnitřek je vyplněn mezistěnou. Takto natavené rámky se pak vkládají do úlu kdykoli potřebujeme dodat nové čisté rámky.

K čemu jsou mezistěny?
Mezistěny se používají hned z několika důvodů. Proberu je tu postupně a zmíním také možnosti jak stejného efektu docílit jiným způsobem. A proč bychom to vůbec měli dělat jiným způsobem? Inu, alternativnější úly například (např. medná kráva, nebo dokonce košnice) použití mezistěn svou konstrukcí vůbec neumožňují. Také mezistěny jsou drahé a my můžeme chtít ušetřit. A nebo se prostě snažíme obejít bez závislosti na něčem, co se musí kupovat.

1) Mezistěny omezují nutnost stavět. Mezistěna sama o sobě je slušný základ plástu, včelám na něm stačí dostavět jednotlivé buňky a mají hotovo. Pokud tedy používáme mezistěny (místo prázdných rámků), pak včely nemusí tolik stavět. Je ovšem otázkou nakolik je toto pozitivní. Pokud mají včely málo možností stavět, pak vosk produkují stejně, ale hází ho na zem a odstraňují z úlu. Takový vosk je už nepoužitelný, narozdíl od toho, ze kterého jsou slepeny plásty. Takže já osobně to "omezování stavění" nemám rád, a včely nechávám stavět radši víc.

2) Mezistěny urychlují rozvoj. Toto je v úzké vazbě na předchozí bod - včely nemusí tolik stavět, proto mají plást hotový rychleji. U velkého silného včelstva toto nehraje roli, a včely jsou schopné i prázdné rámky stavět dostatečným tempem (i vzhledem k tomu, že mezitím mají včely k dispozici pořád ještě velkou plástovou plochu ve zbytku úlu). U oddělku to taky není tak klíčové, jelikož ten zpočátku brzdí hlavně nepřítomnost plodící matky a nikoli plástový prostor. Jiná situace je ovšem u roje - ten má na začátku všechno co potřebuje, a brzdí ho právě nedostatek plástů. Pokud roji dáme na začátku mezistěny, znatelně tím urychlíme jeho start. Bez mezistěn můžeme stejného efektu docílit dodáním souší (ale ne starých a špinavých!). U alternativnějších typů úlů se ovšem pomalejší rozvoj roje bere jako fakt a počítá se s tím, že se pořádně rozjede až další rok.

3) Mezistěny říkají kde stavět. Pokud bychom včelám dali jen prázdné rámky bez ničeho, pak by plásty stavěly napříč přes ně, nikoli do každého rámku jeden plást. Pokud ale mají v rámku mezistěnu, pak to berou jako dané a přizpůsobí se. Tohle je dost důležitá věc, kterou musíme mít vyřešenou v každém úlu s rozběrným dílem. Bez mezistěny si můžeme pomoci speciálním tvarem horní loučky rámku, kdy je tato loučka buď zašpičatělá směrem dolů (viz medná kráva), a nebo má podélně vsazenou nízkou destičku, která také imituje "špičku" směrem dolů. Pokud toto nemáme a chceme používat klasické rámky, lze na drátky do horní části rámku natavovat jen úzký proužek mezistěny (cca 1cm), čímž se spotřeba mezistěn prudce sníží. Každé takové opatření je dostatečné k tomu, aby včely přijaly námi požadovanou strukturu a stavěly tam kde chceme. Za zmínku stojí, že tato opatření je nutné dělat jen poprvé; jakmile byl v rámku jednou postaven plást, můžeme ho později odstraňovat tak, aby v horní části pořád trochu vosku zbylo. Ta trocha potom bude sloužit jako vodítko až rámek znovu použijeme v úlu.

4) Mezistěny nutí stavět dělničinu. Mezistěna má na povrchu předlisovaný vzorek šestiúhelníčků, jejichž velikost odpovídá velikosti dělničích buněk. Včely toto respektují, a trubčinu z toho většinou neudělají. Pokud tedy nechceme aby včelstvo plýtvalo zdroji na trubce, mezistěny jsou způsob jak jim dělničinu vnutit. Ovšem jako vždycky - je otázka nakolik je toto přínosné. Včely trubce chtějí, tak proč jim je nedat? Dnes už i ti nejzatvrzelejší včelaři vkládají do úlu tzv. stavební rámky, což jsou prázdné rámky bez mezistěny, kam si včely mohou trubčinu nastavět, pokud chtějí.

Abych to shrnul, tak přínos mezistěny je ve většině bodů relativní, resp. dá se bez něho obejít. Pokud se chceme bez mezistěn obejít a přitom zachovat rozběrné dílo, pak nezbytně MUSÍME vyřešit bod 3). Bez ostatních třech bodů se ale dokážeme obejít; někdy vliv mezistěny může být někdy užitečný, jindy kontraproduktivní, ale nikdy není nezbytný.

30 další hesla ve stejné kategorii