Plemenivo Zvětšit

Plemenivo

Nejmladší včelí larvy (1 den) používané pro chov matek.

Více podrobností

Číst dál

Plemenivo získáváme v podstatě dvěma způsoby: vyhledat plemenivo vhodného stáří prohlídkou, nebo je získat izolací matky matečného včelstva na jednom plástu.

Při vyhledávání vajíček se snažíme získat vajíčka třídenní, těsně před líhnutím. Taková vajíčka leží na dně buňky a stávají se průsvitnými. Čím je vajíčko mladší, tím hůře je včely přijímají. Nejmladší larvičky poznáme podle toho, že jsou dosud nestočené, jen mírně rohlíčkovitého tvaru. Při tom ty nejmladší jsou v kapce krmné šťávy sotva viditelné.

Potřebujeme-li větší množství plemeniva, vložíme souš k za­kladení spolu s matkou do izolá­toru. Izolátor je prostor v úle, nejčastěji pro jeden plást, uzav­řený ze všech stran mateří mřížkou, kterou včely normálně procházejí, matka však nikoliv. Používají se buď dvě přepážky s mateří mřížkou, které těsně doléhají ke dnu a ke strůpku, nebo celý truhlíček z mateří mřížky. Někteří včelaři vkládají plást k zakladení s matkou jen mezi dvě mezistěny. Pro získáni vajíček se vkládá panenská souš nebo čerstvě polovytažená mezistěna, pro získáni larviček se vkládá mladý plást žemlové barvy. Plást by měl být před vložením alespoň den ve včel­stvu mimo dosah matky, aby byl vláčný a vyčištěný. Chceme-li získat va­jíčka, vkládáme plást do izolátoru na 3 dny před plánovaným termínem zhotovení série, chceme-li získat larvičky, vkládáme plást do izolátoru na 4 dny. Nezaklade-li matka předloženou souš ihned první den, musíme začátek chovu odložit.

Záměrná příprava plemeniva v izolátoru má značný význam pro věko­vou vyrovnanost a stejnoměrné dospíváni a líhnutí matek.

30 další hesla ve stejné kategorii