Včelín

Stavba pevně spojená základy se zemí sloužící k chovu včel.

Více podrobností

Číst dál

Včelín je stabilní zděná, popřípadě dřevěná stavba s úly rozmístěnými v jedné nebo více řadách nad sebou. Včelín slouží k ochraně včelstev před nepříznivými povětrnostními vlivy, jeho nevýhodou je zalétávání včel do jiných úlů a snadnější přenos nákaz. 

Včelíny se těší oblibě snad právě jen v Evropě, jinde ve světě stojí úly většinou samostatně. Včelíny se však pyšní hned několika výhodami, které mohou svým majitelům nabídnout.

Každý včelař jistě ocení vysokou životnost úlů ve včelínu, možnost chovat více včelstev na relativně malém prostoru a zároveň se nemuset příliš obávat neblahému vlivu hlavně středoevropského počasí. Je jasné, že jsou zde i nevýhody, jinak by obliba včelínů byla jistě o mnoho větší. Sem patří nedostatečná pohyblivost úlů, ztížená práce včelařů při ošetřování včelstev především během léta a také vysoká finanční náročnost.

Zařídit včelín je velice náročné. Začátečníkům nedoporučujeme se pouštět ihned do výstavby včelínů, pokud si předtím nevyzkouší, co včelaření obnáší, a neporadí se se zkušenými včelaři. Včelín musí být výborně navržen i vybaven pro pohodlí včel i včelaře. Základním vybavením jsou úly, stul židle, regál a nářadí. Pokud si zařídíte dost místa na oddělenou místnost, získáte pracovnu, kde můžete bez velkých obtíží vytáčet med.

Do útrob včelínů se většinou umisťují úly, ke kterým má včelař zajištěn přístup zadem. Tak se naskytne možnost usadit do včelínu dvě řady úlů nad sebou.

Vynikajícím materiálem na výstavbu včelínu je dřevo. Nezabraňuje regulaci tepla tolik jako studené zdivo, snadno se opraví a včely navíc dřevo dobře snášejí. Včely se dříve stáhnou ke spánku při trvalejším poklesu teplot, na jaře se však opět dříve probudí. To je výhoda oproti betonovým či zděným včelínům, ve kterých se zima na jaře drží podstatně déle.

30 další hesla ve stejné kategorii