Včelí jed

Produkt jedovaté žlázy včelích dělnic využívaný k léčbě alergií a revmatických onemocnění.

Více podrobností

Číst dál

Včelí jed je látka produkovaná jedotvornou žlázou včelích dělnic. Včelí dělnice bránící včelstvo před vetřelcem pomocí žihadel vpravují do těla nepřítele jed, čímž vetřelce usmrtí, paralyzují či alespoň odhánějí v závislosti na velikosti a tím i odolnosti nepřátelského organismu. Jed vytváří i včelí matka, ale používá jej jen při souboji s jinou matkou. Trubci žihadlo postrádají a nemohou bodnout.
Včelí jed je bezbarvá kapalina charakteristické vůně a kyselé chuti. Obsahuje následující sloučeniny: histamin, dopamin, noradrenalin, melitin (50% sušiny) poškozuje červené i bílé krvinky, Apamin (3 % sušiny) zásaditý peptid silně působící na nervovou soustavu, MCD peptid narušuje činnost buněčných membrán, Fosfolipáza A i B (14 % sušiny) způsobuje hemolýzu, Hyaluronidáza (2% sušiny).
Účinky uvedených složek působí na nervovou soustavu, snižují krevní tlak, rozkládají červené krvinky. U citlivých osob mohou způsobit horečkovitý stav nebo anafylaktický šok. Všechny složky včelího jedu se synergují.
Pro zdravého dospělého člověka představuje smrtelné riziko bodnutí asi 700 žihadel. Pro malé dítě to může být již 90 žihadel.

Včelí žihadla a jed jsou ale také cestou ke zdraví. Ulevují u arthritidy, zpomalují efekt HIV/Aids, stimulují imunitní systém a dávají trvalou léčbu denních bolestí.

30 další hesla ve stejné kategorii