Včela aplská

Alpská včela – druh kraňské včely.

Více podrobností

Číst dál

Včela medonosná kraňská je velmi vhodné plemeno do podmínek střední Evropy, ale  pouze typy alpský a karpatský. Z alpského typu z území dnešního Rakouska pocházejí nejznámější a nejrozšířenější kmeny „Sklenar“ z Mistelbachu, „Troiseck“ ze Štýrska a „Peschetz“ z Korutan.

Je to včela mírná, vhodná do oblastí kde je na jedné straně silné zavčelení na straně druhé husté osídlení lidmi. Pro svou mírnost a rychlý jarní rozvoj, je dobrým plemenem pro tvorbu oddělků, které kupují především začínající včelaři nebo včelaři, kteří chtějí rychle doplnit zimní ztráty.

Hmotnost včel, které jsou součástí zimní generace dosahuje obvykle 1 - 1,5 kg. Včely dobře snášejí jak mírnou, tak i tvrdou zimu. Další, velkou výhodou je krátká přestávka v plodování (v zimním období) a proto lze velmi dobře léčit proti roztoči Varroa destructor. V průběhu zimy mají včely příznivou spotřebu zásob a v průběhu sezóny dokáže kraňka reagovat na různé typy snůšky. Dobře využívá snůšky z hmyzomilných rostlin (dobře a rychle se orientuje na různé zdroje potravy). Kraňka má bouřlivý jarní rozvoj a rychle dosahuje síly. Silná včelstva mají v sezóně 5-6 kg.

30 další hesla ve stejné kategorii