Vikev setá

Vikev setá (Vicia sativa


Vikev setá je jednoletá, 30 až 90 cm dlouhá bylina.Často pěstována společně s obilovinami nebo jetelem jako hodnotná pícnina.

Více podrobností

Číst dál

Vikev setá je jednoletá, 30 až 90 cm dlouhá bylina. Lodyha přímá, vystoupavá nebo popínavá, hranatá. Listy se 3 až 8 páry lístků, vřeteno zakončeno větvenou úponkou, lístky krátce řapíčkaté, podlouhle obkopinaté až obvejčité, na vrcholu s nasazenou špičkou. Květenství v paždí listů s 1 až 2 květy, kalich trubkovitý, koruna pestrá, pavéza světle červenofialová, křídla tmavší, člunek světle fialový až bělavý. Kvete od dubna až do září.


V ČR se vyskytuje ve všech nadmořských výškách, v teplejších oblastech roztroušeně až hojně, v horských oblastech vzácně. Celkově roste v Evropě vyjma Skotska a severu Skandinávie, v mírném pásmu Asie, na severu a východě Afriky, pěstována a místy zplaňuje v Austrálii, Americe a v tropech Afriky a Asie.


Často pěstována společně s obilovinami nebo jetelem jako hodnotná pícnina,je to zelené hnojivo a krmná rostlina. Vikev setá díky svému objemu a vydatnosti silně potlačuje růst plevele. Kořeny silně prorůstají půdu a obohacují ji dusíkem.
Vynikající nektarodárná bylina, bohužel u nás málo pěstovaná.

30 další hesla ve stejné kategorii