Vratič obecný

Vratič obecný (Tanacetum vulgare )

Vratič (dříve též kopretina vratič) je vytrvalá, velmi řídce pavučinatě chlupatá bylina, zakotvená v zemi plazivým větveným oddenkem s četnými adventivními kořeny.

Více podrobností

Číst dál

Vratič (dříve též kopretina vratič) je vytrvalá, velmi řídce pavučinatě chlupatá bylina, zakotvená v zemi plazivým větveným oddenkem s četnými adventivními kořeny. Má přímé a dole dřevnatějící 5hranné lodyhy, hustě porostlé střídavými žlaznatě tečkovanými, peřenosečnými listy s podlouhlými nepravidelně zubatými úkrojky.

Květy jsou zpravidla jen trubkovité, zlatožluté barvy. Vyrůstají v malých terčovitě zploštělých úborech o velikosti v průměru asi 1 cm, které po 30 - 60 skládají husté chocholičnaté květenství.

Plody jsou asi 15 mm dlouhé vřetenovité nažky.

Roste v lesních lemech a světlinách, na starších úhorech, při okrajích cest, silnic na pasekách i rumištích na sušších půdách různého složení. V pletivech obsahuje terpenoidy (některé z těchto látek mají odpudivý účinek na hmyz). Proto bývá někdy používán i jako pomocný prostředek k ochraně skladovaných plástů proti zavíječům.

Vratič kvete od července do září.

Je to velmi dobrá pylodárná rostlina poskytující včelám také nektar.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii