Medobraní

Odběr medu včelstvům  a jeho vytočení v medometu.

Více podrobností

Číst dál

Medobraní je odměnou za práci a péči, kterou včelař věnuje svým včelstvům je vlastní získání medu při takzvaném medobraní. Silná včelstva svému majiteli přinesou i několik snůšek každý rok. Pravý čas na vytáčení medu poznáte bez jakýchkoliv znalostí. Jsou-li plásty v nástavku plné a většina buněk je zavíčkovaná, pak je ten praví čas získat zlatavý med. S medobraním dlouho neotálejte, není nutné, aby byly všechny buňky zavíčkované, obvykle to ani ta silná včelstva nedokáží. Pokud jsou plásty zavíčkovány alespoň z jedné třetiny, a z nezavíčkovaných plástů med viditelně nevytéká, a to ani při silnějším trhnutí, pak je med dostatečně vyzrálý a připravený ke svému vytočení.

Každé medobraní začíná přípravou potřebného vybavení. Ujistěte se, že máte vyčištěný medomet, který je plně funkční a připravený ke svému použití. Také si připravte dostatečnou kapacitu nádob. Dnes se používají především plastové nádoby. Můžete si vybrat z nepřeberného množství, obvykle se používají 25 kg nebo 40 kg nádoby. Ze zkušeností včelařů, pokud je včelaření vaším koníčkem, a nejste žádný profesionál, doporučujeme 25 kg nádoby, které lze i při plném zatížení pohodlně přenést, kdežto 40 kg nádoby nutno plné přenášet již ve dvou lidech. Pro profesionálnější včelaře, kteří operují s většími, 40 kg nádobami, lze sehnat také ve variantě s dolní výpustí, což velice praktické pro další práci s medem, kdy jej z nádob jednoduše „odpouštíte“ dle potřeby.

Samotný med se dnes získává výhradně s využitím medometů, což jsou speciální přístroje, do kterých se vloží rámky, a při otáčení vnitřního koše je z nich med vytlačen pomocí odstředivé síly.

 Při vypouštění medu z medomedu do nádob jej nezapomeňte cedit přes hrubé síto, případně přes dvojité síto, které zachytí jak větší tak menší nečistoty. Po pár dnech se na hladině medu usadí nezachycené částečky vosku a vzduchové bublinky, které jednoduše odstraníme pomocí stěrky. Při vypouštění medu také zjistíme, zda byl zralý. Pokud vytéká příliš rychle a uprostřed síta tvoří prohlubeň, je možné že obsahoval větší množství vody, což může způsobit zkvašení medu a jeho nepoužitelnost. Pokud je naopak med méně tekoucí, v místě dopadu na síto vytváří kopeček, pak byl med správně vyzrálý a my se můžeme těšit na kvalitní domácí med.

30 další hesla ve stejné kategorii