Hloh obecný (Crataegus oxyacantha)
Hloh obecný je trnitým keřem nebo také i malým stromem s kulovitou korunou dorůstající do výšky cca sedm metrů.
Availability date:
Hloh obecný
Hloh obecný (Crataegus oxyacantha)
Hloh obecný je trnitým keřem nebo také i malým stromem s kulovitou korunou dorůstající do výšky cca sedm metrů.
Příjemce :
* Povinná pole
nebo Zrušit
Hloh obecný je trnitým keřem nebo také i malým stromem s kulovitou korunou dorůstající do výšky cca sedm metrů. Trny jsou dlouhé až 2,5 cm. Listy hlohu obecného jsou střídavé, obvejčité s okrajem listu laločnatým, dlouhé tři až pět centimetrů, trojlaločné až pětilaločné, na bázi klínovité, zelené. Květy jsou krásně bílé barvy s červenými prašníky (nepříjemná vůně), jsou pětičetné, široké 1,5 cm, v chocholících po pěti až deseti. Květe v květnu až červnu. Květ hlohu obsahuje silice, quercitin a qurcetin, listy kyselinu krategovou a oleanovou, plody obsahují hlavně třísloviny, glykosidy a cukry. Plody jsou červené eliptické malvice, dlouhé 1 cm, obsahující nejméně dva semena.
Typické stanoviště je většinou tam, kde je hloh na plném slunci, převážně humózní, propustné půdy. Hloh také tvoří souvislé houštiny na okrajích lesů, na stráních, ale i na kamenitých mezích a v plotech. Nejčastěji hloh obecný spatříme v řídkých lesích, většinou v listnatých nebo borových lesích. Avšak vyskytuje se i u cest od nížin až do hor. Hloh obecný pochází původem z Evropy a severní Afriky a na východě zasahuje až po Himálaje. A u nás hloh obecný můžeme spatřit po celém území ČR, od nížin až po hory.
Další uplatnění je pro nenáročné planě jako rostoucí dřevina, listnaté a smíšené lesy, okraje lesů, plody slouží jako potrava pro ptáky.
Rozkvétá v polovině května a je významnou jarní snůškou, je výbornou nekraro- i pylodárnou rostlinou.