Hlohyně šarlatová

Hlohyně šarlatová (ohnivá) (Pyracantha coccinea )

Hlohyně jsou stále zelené, husté, nepravidelně větvené trnité keře, s přezimujícími kožovitými jemně vroubkovanými listy a opadavými palisty.

Více podrobností

Číst dál

Hlohyně jsou stále zelené, husté, nepravidelně větvené trnité keře, s přezimujícími kožovitými jemně vroubkovanými listy a opadavými palisty. Původní jsou od Itálie po Malou Asii. Dorůstají výšky i šířky 4 metrů. Jsou plně mrazuvzdorné. Vyžadují však chráněné polohy umístěné na slunci nebo v polostínu a úrodnou půdu. Do rodu patří 7 druhů rostoucích od jižní Evropy po Čínu.

Hlohyně šarlatová je u nás často pěstovaným druhem ve skupinách i jako solitéra v parcích, zahradách a v městské zeleni. Pěstuje se pro nápadné zbarvení i bohatá květenství drobných bílých květů s dvaceti tyčinkami vyrůstajícími v bohatých chocholících. Na podzim se vyvíjejí plodenství živě červeně zbarvených kulovitých plodů, které vytrvávají dlouho a svěží na keřích.

Vysazuje se v různých kultivarech. Aby vytvořila kompaktní porosty na stěnách, vyvazuje se a po odkvětu zastřihuje dlouhé větve. Lze ji množit v letním období polovyzrálými řízky. Z jejích plodů kulovitých oranžově červených malvic velkých asi 5 milimetrů v průměru - lze připravovat kompoty a zavařeniny.

Hlohyně kvete od května do června. Včelám je dobrým zdrojem nektaru i pylu.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

27 další hesla ve stejné kategorii