Hlodáš evropský

Hlodáš evropský (Ulex europanes )

Hlodáš evropský je keř dorůstající asi 2metrové výšky, v zemi je zakotvený mohutným kořenovým systémem s četnými kořenovými výmladky, sloužícími k vegetativnímu šíření.

Více podrobností

Číst dál

Hlodáš evropský je keř dorůstající asi 2metrové výšky, v zemi je zakotvený mohutným kořenovým systémem s četnými kořenovými výmladky, sloužícími k vegetativnímu šíření. Tmavě zelené, hustě odstále chlupaté a rozvětvenými trny porostlé větve jsou zřetelně podélně žebernaté. Listy jsou jednoduché, tvaru čárkovitě trojúhelníkovitého.

Hustě chlupaté květní stopky jsou podepřené dvěma listenci vejčitého tvaru. Vonné květy má hlodáš asi 2 cm dlouhé, se žlutozeleným kalichem, hustě porostlým tmavě hnědými až černými chlupy. Koruna je zbarvena žlutě.

Plody jsou až 2 cm dlouhé hustě rezavě hnědě chlupaté lusky. Obsahují zpravidla pouze 2 hnědá lesklá semena.

U nás je hlodáš občas pěstovaný jako okrasný keř v parcích a zahradách. Vyžaduje teplejší a chráněné polohy. Při nízkých teplotách může často namrzat. Původně je rozšířen v západní Evropě od Portugalska po Nizozemsko i ve Velké Británii, kde roste většinou na písčitých kyselých půdách vřesovišť a v podrostu světlých lesů. Vyšlechtěné, téměř beztrnné rostliny jsou vhodné jako krmivo.

Hlodáš kvete od dubna do května. Je včelám dobrým zdrojem pylu i nektaru v předjaří a na jaře.

27 další hesla ve stejné kategorii