Mák vlčí

Mák vlčí (Papaver rhoeas)

Mák vlčí, obvykle nazývaný vlčí mák, je jednoletá rostlina z čeledi makovité (Papaveraceae). Je rozšířen po celé Evropě (kromě nejsevernější), Malé Asii, severní Africe.

Více podrobností

Číst dál

Mák vlčí, obvykle nazývaný vlčí mák, je jednoletá rostlina z čeledi makovité (Papaveraceae). Je rozšířen po celé Evropě (kromě nejsevernější), Malé Asii, severní Africe. Na českém území se s ním hojně setkáváme v polních kulturách, na rumištích, úhorech, navážkách a jiných obnažených půdách, především v teplejších oblastech od nížin do podhůří. U nás kvete od května do srpna, při příznivě teplém počasí až do října.

Mák vlčí je 20–100 cm vysoká rostlina s jednoduchou nebo jen slabě větvenou lodyhou, která je i v horní části odstále štětinatá.Rozmnožuje se pouze generativně. Vzchází dobře i z povrchu půdy. V půdě mají semena dlouhou životnost. Vedle přirozeného vysemenění na stanovišti se může šířit též osivem.
Jedná se spíše o plevel, který se rozšířil mezi běžně člověkem pěstovanou květenou polí a luk. Mák vlčí není tedy považován za chráněnou rostlinu.

Korunní lístky máku vlčího se již od dávné minulosti využívaly na léčbu plicních chorob a jako uspávací prostředek. V současnosti se droga uplatňuje omezeně, občas se přidává do sirupů nebo čajových směsí, převážně však jen pro zlepšení jejich vzhledu. Účinkuje tlumivě na dýchací ústředí, zmírňuje kašel a dráždění ke kašli, zlepšuje a ulehčuje vykašlávání.

Mák vlčí poskytuje včelám především pyl.

30 další hesla ve stejné kategorii