Pustoryl věncový

Pustoryl věncový (Philadelphus coronarius )

Pustoryl je mělce kořenící keř, dorůstající až čtyřmetrové výšky, se vzpřímenými vystoupavými větvemi. Pochází pravděpodobně z oblasti jihovýchodní Evropy až střední Asie, divoce roste také v Nepálu.

Více podrobností

Číst dál

Pustoryl je mělce kořenící keř, dorůstající až čtyřmetrové výšky, se vzpřímenými vystoupavými větvemi. Pochází pravděpodobně z oblasti jihovýchodní Evropy až střední Asie, divoce roste také v Nepálu. Již od 18. století byl často vysazován na zahradách, odkud často zplaňuje do křovin a lesních porostních okrajových plášťů (tzv. ekotonů).

Letorosty jsou tmavnoucí, nejprve žlutavě hnědé, porostlé listy vejčitého až široce vejčitého tvaru. Na konci nesou dekorativní, 5 - 7květé hrozny květů. Jsou velké až 3,5 cm v průměru.

Květy pustorylu jsou silně vonné. Pustoryl je proto často nazýván "nepravým jasmínem". Květy vyrůstají vetšinou po sedmi. Proto býval pustoryl nazýván lidově "kvítkem sedmera bratří". Korunní lístky - u neplnokvětých forem v počtu čtyř - jsou široce vejčité, nažloutle bílé barvy.

Pustoryl kvete od konce května do července.

Je zdrojem pylu i nektaru.

30 další hesla ve stejné kategorii