Provozní metoda je souhrn všeho, co včelař se včelami během roku dělá.
Availability date:
Provozní metoda
Provozní metoda je souhrn všeho, co včelař se včelami během roku dělá.
Příjemce :
* Povinná pole
nebo Zrušit
Každý včelař má jinou ideální provozní metodu, a žádná z nich není ideální pro všechny. Velké množství provozních metod existuje nejen kvůli různým prioritám včelařů, ale také kvůli tajemnosti včel.
Včelař by měl své zásahy do včelstva minimalizovat, a zacházet s nimi tak, aby co nejméně narušil jejich přirozené chování. Přirozené chování včel je třeba respektovat, nikoli s ním bojovat. Takový boj se pak projeví na větším množství práce pro včelaře, a nižšími výnosy medu ze včelstva, které prostě není v pohodě. Toto je hlavním východiskem při sestavování provozní metody.
Objev rozběrného včelího díla a rozšíření výroby levného cukru z řepy dal včelařům nové možnosti - umožnil včely přikrmovat. Dělá se to především z ekonomických důvodů - je výhodné odebrat co nejvíc cenného medu, a dát včelám místo něj poměrně levný cukr. Pokud tedy nechceme včelařit stoprocentně přirozeně, měli bychom do naší provozní metody zařadit i krmení. Přirozený včelař by si krmení měl také nastudovat, protože se mu může někdy hodit při záchraně včelstev, kterým při špatném počasí nebo dlouhé zimě dojdou zásoby.
Pokud používáme nástavkový úl, máme možnost úlový prostor zvětšovat a zmenšovat, či přehazovat uspořádání nástavků nebo rámků. Za určitých okolností to má smysl, a reorganizace úlu bývá součástí provozní metody také. U nástavkového úlu se upřednostňuje zacházení s celými nástavky, místo s jednotlivými rámky, protože je to rychlejší a snažší.
Trochu sporným bodem provozní metody jsou prohlídky včelstev - otevřeme úl, ale nic v něm neděláme, pouze zkontrolujeme stav zásob, plození a podobně. V zásadě bychom toto nikdy neměli dělat zbytečně, protože každé otevírání a rozebírání úlu včely dost zásadním způsobem vyrušuje. Dobrou zásadou je nechodit se do včel nikdy "jen tak dívat" - otevírat úl jen, když v něm opravdu potřebujeme něco provést. A při té příležitosti si situaci v úlu můžeme zrovna prohlédnout. Takže na jaře otevřeme úl proto, abychom odebrali staré opuštěné plásty, ale současně při tom okoukneme jak jsou na tom včely se zásobami a jak přežily zimu. Před otevřením úlu se - v duchu zásady minima zásahů - VŽDYCKY dvakrát zeptejte jestli opravdu ten úl potřebujete otevřít. Jestli tam polezete jen ze zvědavosti, tak tam radši nelezte.
V současné době se nelze vyhnout léčení včelstev převážně kvůli parazitům Varroa. Léčení se provádí obvykle napodzim třikrát po sobě pálením speciálních knotů s léčivou látkou. Někdo léčí kyselinou mravenčí nebo léčivy s thymolem.