Tolice vojtěška

Tolice Vojtěška - Medicago sativa
Právě teď je doba sečení vojtěšky. Na polích můžete vídat její modrofialové kvítky a králíci jsou po ní jako utržení ze řetězu. Ovšem pochutnávají si pouze na lístečcích, stonek nechají netknutý.

Více podrobností

Číst dál

Tolice vojtěška je vytrvalá bylina s mohutně vyvinutým hlubokým kořenovým systémem. Lodyhu má stoupavou až přímou, zpravidla 30 - 100 cm vysokou. Listy jsou krátce řapíkaté, tvořené lístky 1 - 3 cm dlouhými, obvejčitého až obkopinatého tvaru.

Květenství je až 3 cm dlouhé, obvykle 8 - 25květé, s krátce stopkatými květy. Z kališní trubky vyrůstá modrofialová, až 12 mm dlouhá koruna, vzácně též bleděmodré nebo bílé barvy. Lusky jsou nepukavé a neopadavé. Obsahují obvykle 3 - 6 semen žlutohnědé barvy.

V Česku je pěstována. Často zplaňuje na okrajích cest, železničních náspech, okrajích polí a ruderálních plochách.

Je původní stepní bylinou dobře snášející suché a lehké půdy, s přirozeným areálem rozšíření pravděpodobně ve východní části Malé Asie, v oblasti od Zakavkazí až po střední Asii a Kašmír. Je ovlivněna šlechtěním a hybridizací s tolicí srpovitou. V Česku je v různých kultivarech pěstován také její kříženec (s tímto druhem).

Při otevírání květů se vymršťují tyčinky. Svým úderem (tzv. trippingem) do slabě chitinizované části včelího podbradku vedou ke snaze včel medonosných při dalších návštěvách vysávat nektar ze strany bez otevření a opylování květů. Vojtěška kvete od května do října a poskytuje včelám dobrou snůšku nektaru.

Související hesla

30 další hesla ve stejné kategorii