Třešeň ptačí

Třešeň ptačí (Cerasus avium )

Třešeň je strom dosahující i 30metrové výšky, s vejcovitou až pyramidální korunou. Květní pupeny jsou vejcovité až kuželovité, na vrcholu zaoblené.

Více podrobností

Číst dál

Třešeň je strom dosahující i 30metrové výšky, s vejcovitou až pyramidální korunou. Květní pupeny jsou vejcovité až kuželovité, na vrcholu zaoblené. Listové pupeny jsou menší kuželovité, na vrcholu zašpičatělé. Z nich vyrůstají listy s obvejčitou až eliptickou čepelí, na okraji dvakrát pilovitou. Květy jsou v průměru velké 2 - 3 cm, bílé, vzácně slabě narůžovělé, v počtu po dvou až šesti ve zdánlivých okolících.

Plodem je kulovitá, 1 - 1,5 cm velká, tmavě červená až téměř černá, oranžová či žlutá šťavnatá peckovice.

Třešeň ptačí je původní na křovinatých stráních v remízcích podél komunikací, v lesních pláštích a světlých listnatých lesích. Dává přednost zásaditým podkladům. Kulturní odrůdy rostou nejlépe na písčitohlinitých až hlinitých, dobře propustných a živinami bohatých svažitých půdách, zejména v teplejších oblastech státu. Na celém území Česka se pěstují kultivary, které občas zplaňují.

Je oblíbeným ovocem, jež obsahuje mnoho minerálních látek, cukrů a vitaminů. Třešeň kvete v dubnu až květnu.

Kulturní odrůdy (i tzv. ptáčnice) patří jako kvalitní zdroje nektaru i pylu k významným zdrojům včelí pastvy na počátku včelařského jara obvykle na přelomu dubna a května.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii