Tavolník vrbolistý

Tavolník vrbolistý (Spiraea salicifolia )

Tavolník vrbolistý je prutnatý keř, 1,5 - 2 metry vysoký, s četnými výběžky. Letorosty má žlutohnědé, zpočátku pýřité, porostlé podlouhlými 6 cm dlouhými a asi 2 cm širokými hustě 1 až 2krát pilovitými oboustranně lysými listy.

Více podrobností

Číst dál

Tavolník vrbolistý (Spiraea salicifolia )

Tavolník vrbolistý je prutnatý keř, 1,5 - 2 metry vysoký, s četnými výběžky. Letorosty má žlutohnědé, zpočátku pýřité, porostlé podlouhlými 6 cm dlouhými a asi 2 cm širokými hustě 1 až 2krát pilovitými oboustranně lysými listy. Květy vyrůstají ve štíhlých vzpřímených koncových latách s růžovými korunními lístky okrouhlého tvaru. Plody jsou lysé 3 mm dlouhé měchýřky

Je velmi odolný a nenáročný, vhodný při rekultivaci vodních toků a do remízků.

Tavolník vrbolistý kvete od června do září. Vyskytuje se ve vlhkých křovinách na březích potoků a rybníků, v příkopech, mokřadních olšinách a okrajích rašelinišť - původně na vlhkých půdách a kyselých substrátech.

Je to polostinná mrazuvzdorná dřevina, v Česku často pěstovaná v parkových výsadbách. Odtud snadno zplaňuje, a proto je jeho původnost v ČR pochybná. V Evropě je vysazován již od 16. století. Ve volné přírodě je hojný zejména v jižních Čechách a na jihozápadní Moravě především ve středních nadmořských výškách.

Včely v jeho květech nalézají mnoho nektaru i pylu.

30 další hesla ve stejné kategorii