Třapatka nachová

Třapatka nachová ( Echinacea purpurea)

Třapatka nachová známá též pod názvem rudbekie je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby. Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie a nevídaně posiluje náš imunitní systém.

Více podrobností

Číst dál


Echinacea purpurea - česky třapatka nachová, známá též pod názvem rudbekie je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby. Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie a nevídaně posiluje náš imunitní systém.


Celkem je popsáno devět odrůd této rostliny, ale v našich podmínkách je nejrozšířenější Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia. Pro nejsnadnější pěstování a možnost využití jak kořenů, tak i květů a listů je nejrozšířenější Echinacea purpurea, jejíž semena jsou běžně k dostání.

Jde-li na vás nějaká choroba, nachlazení, viry, chřipka... můžete vykopat kousek kořínku třapatky a žvýkat jej. Je to velmi silný zážitek, možná na několik minut ztratíte v ústech schopnost rozpoznávat chuť, čistá voda bude chutnat jako slaná a tak podobně. To přejde, třapatka léčí holt svérázně. Můžete žvýkat i část pichlavého středu květu, je to podobné.

Třapatka nachová se prodává v obchodech se semeny, balení obsahuje asi 100 velkých semen, která vyséváme v březnu do studeného pařeniště nebo za oknem doma. Kvete druhým rokem a pak jako trvalka zůstává na záhonu mnoho let. Je velmi nenáročná, dobře snáší sucho, nepotřebuje téměř žádnou péči, jen sluníčko a propustnou půdu.

30 další hesla ve stejné kategorii