Trojpuk štíhlý

Trojpuk štíhlý (Deutzia gracilis )

Trojpuky jsou opadavé, řídce větvené keře, se vzpřímenými větvemi. Krátce řapíkaté, celistvé, pilovité listy vyrůstají vstřícně. Květy jsou uspořádány v latách nebo hroznech na konci postranních větví. Mají pět kališních i korunních lístků.

Více podrobností

Číst dál

Trojpuky jsou opadavé, řídce větvené keře, se vzpřímenými větvemi. Krátce řapíkaté, celistvé, pilovité listy vyrůstají vstřícně. Květy jsou uspořádány v latách nebo hroznech na konci postranních větví. Mají pět kališních i korunních lístků. Koruny zvonkovitého tvaru mají čistě bílé. Plodem jsou 3 - 5pouzdré kulovité tobolky, pukající chlopněmi. Obsahují elipsoidní zploštělá semena.

Trojpuk štíhlý je menší z obou u nás pěstovaných druhů. Dorůstá výšky asi 1 m. (V parcích se často setkáváme také s trojpukem drsným - Deutzia scabra. Oba druhy - původem z Japonska - jsou pěstovány v Evropě i (v Česku) od poloviny 19. století. Letorosty má lysé, porostlé podlouhle kopinatými listy. Květy trojpuku štíhlého jsou čistě bílé, trojpuku drsného zase narůžovělé, s korunami velkými až 2 cm v průměru.

Trojpuky jsou perspektivními dřevinami pro parkové výsadby (zejména pro městskou zeleň).

Trojpuk štíhlý kvete od května do června.

Včelám poskytuje nektar i pyl.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii