Turan roční

Turan roční (Erigeron annuus )

Turan roční je statná, bohatě větvená, jednoletá až dvouletá, v dolní části chlupatá bylina, porostlá zubatými listy kopinatého až vejčitého tvaru.

Více podrobností

Číst dál

Turan roční je statná, bohatě větvená, jednoletá až dvouletá, v dolní části chlupatá bylina, porostlá zubatými listy kopinatého až vejčitého tvaru. Pochází ze Severní Ameriky. Do Evropy byl dovezen jako okrasná rostlina počátkem 18. století. Na mnoha místech v Česku převážně v nižších a středních polohách je však již po více než sto let zdomácnělý.

Oboupohlavné žluté trubkovité květy jsou uspořádány v terčích úborů s početnými bílými nebo světle fialovými pestíkovými jazykovitými květy po obvodu. Na jediné rostlině vyrůstá až 120 úborů širokých do 2 cm, skládajících laty. Plody jsou drobné chmýrnaté nažky.

Turan roční roste zejména na v létě vysýchavých, člověkem pozměněných stanovištích rumišť, železničních náspů, říčních údolí či v příkopech podél komunikací, odkud proniká i do společenstev travin v okolí. Na rozdíl od Severní Ameriky není v Evropě významnějším plevelem.

Kvete od června do října.

Včelám je dobrým zdrojem nektaru i pylu.

30 další hesla ve stejné kategorii