Blatouch bahenní Zvětšit

Blatouch bahenní


Blatouch bahenní (Caltha palustris )

Blatouch bahenní je vytrvalá bylina s krátkým silným oddenkem a svazčitými masitými kořeny. Lodyhy mohou být přímé nebo i poléhavé a kořenující. Rostliny jsou nápadné sytě zelenými lesklými lysými listy s okrouhlou zpravidla ledvinitou pilovitě zubatou čepelí a květy s nápadně zlatožlutými okvětními lístky.

Více podrobností

Číst dál

Blatouch bahenní je vytrvalá bylina s krátkým silným oddenkem a svazčitými masitými kořeny. Lodyhy mohou být přímé nebo i poléhavé a kořenující. Rostliny jsou nápadné sytě zelenými lesklými lysými listy s okrouhlou zpravidla ledvinitou pilovitě zubatou čepelí a květy s nápadně zlatožlutými okvětními lístky. Květy blatouchů se rozvíjejí od dubna do června, jsou pravidelné, se čtyrmi až mnoha okvětními lístky.

V květech vyrůstá velký počet tyčinek se žlutými prašníky a mnoho lysých pestíků.

Plody jsou nafouklé měchýřky s hnědozelenými semeny. Nektariové lístky v květech blatouchů chybějí, avšak nektar je produkován vnější stěnou semeníků.

Blatouch bahenní se vyskytuje na mokrých stanovištích. Jeho semena se vyvíjejí často pod vodou, kde klíčí až po několika měsících. Rostlina je jedovatá (obsahuje alkaloid magnoflorin).

Blatouchy poskytují včelám nektar i pyl v červenožlutých pylových rouskách.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii