Bolševník velkolepý

Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum )

Bolševník velkolepý je dvouletá až vytrvalá, nepříjemně aromatická rostlina. Dorůstá do výšky 150 - 450 cm.

Více podrobností

Číst dál

Bolševník velkolepý je dvouletá až vytrvalá, nepříjemně aromatická rostlina. Dorůstá do výšky 150 - 450 cm. Nadzemní část tvoří silná brázditě žebernatá, roztroušeně štětinatě chlupatá, červeně skvrnitá lodyha, dole velká až 10 cm v průměru. Trojčetné nebo zpeřeně složené listy dorůstají délky až 150 cm. Obsahuje fotosenzibilizující látky, které vlivem světla mohou způsobit na lidské kůži zpuchýřující otoky.

Květenstvím je vrcholový velký okolík, obvykle má 30 - 50 cm v průměru, s velkým počtem okolíčku. Tyčinky jsou zakončeny zelenavě žlutými prašníky. Plody jsou dvounažky až 13 mm dlouhé. Bolševník velkolepý může být vzácně zaměněn za podobný bolševník perský (Heracleum persicum), avšak ten výrazně příjemně voní po anýzu. Je schopen také křížení s naším původním druhem bolševníkem obecným (Heracleum sphondylium).

Je agresivní invazivní rostlinou, která dokáže výrazně ochudit složení původních rostlinných společenstev. Původní oblastí výskytu jsou vyšší polohy Kavkazu, u nás je v současné době převážně zdomácnělý po větší části území, zejména v oblasti jihozápadních Čech. Porosty jsou z výše uvedeného důvodu ničeny.

Kvete od června do září. Vzhledem k uvedeným vlastnostem nelze doporučit jeho rozšiřování pro zlepšení včelí pastvy, přestože je dobrou nektarodárnou rostlinou poskytující také pyl.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii