Bělotrn kulatohlavý


Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus )

Bělotrn je vytrvalá, až 2 m vysoká rostlina, s přímými, hranatými, zpravidla nevětvenými lodyhami. Dolní řapíkaté listy jsou vejčitě podlouhlé, horní jsou objímavě přisedlé, na rubu běloplstnaté.

Více podrobností

Číst dál

Bělotrn je vytrvalá, až 2 m vysoká rostlina, s přímými, hranatými, zpravidla nevětvenými lodyhami. Dolní řapíkaté listy jsou vejčitě podlouhlé, horní jsou objímavě přisedlé, na rubu běloplstnaté. Jednokvěté úbory jsou směstnány do kulovitých květenství nazývaných hlávky, vyrůstajících na dlouhých stopkách.

Trubkovité kvítky mají barvu namodrale bělavou. Plody jsou nažky s třásnitými šupinkami.

Bělotrn kulatohlavý roste u cest, plotů, na smetištích, rumištích, skládkách, někdy i lesních okrajích a vinicích. Rozšířil se ze Středozemí do celé Evropy, západní a střední Asie a na Kavkaz. Jako dekorativní rostlina je pěstován v zahradách, odkud se často šíří do volné přírody.

Bělotrn dává přednost vysychavým, živným, zásaditým až neutrálním půdám nižších a teplejších poloh. V hornatých krajích se vyskytuje jen vzácně jako zavlečená rostlina.

Bělotrn kvete od července do srpna a včelám je bohatým zdrojem nektaru i pylu. Proto je někdy pěstován i jako medonosná trvalka.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii